Ogłoszenie

Forum harcerskie!!!

#1 2009-09-22 10:36:19

Zell5

Ex - drużynowy

3599461
Zarejestrowany: 2009-02-01
Punktów :   

Praca nad sobą

"Życie wymaga ciągłej pracy i nakładu energii. Nie jest to praca skierowana na zewnątrz, lecz przede wszystkim praca nad sobą, nad obrazem samego siebie, nad charakterem, uczuciami i emocjami"

                                                                   

Wiktor Osiatyński



Wyróżniamy 3 zasady harcerskiego wychowania:

    * służba, czyli czynna, pozytywna postawa wobec świata i drugiego człowieka,
    * braterstwo, czyli przyjacielska i serdeczna postawa wobec innych,
    * praca nad sobą, czyli nieustanne kształtowanie i doskonalenie własnej osobowości.

Jako drużynowy mam obowiązek stosowania wszystkich tych trzech zasad w drużynie, ale również mam prawo do tego aby kłaść największy nacisk na tę zasadę, która jest potrzebna.
Nie można wypełniać służby na rzecz innych i wyrobić w sobie braterstwa, póki efekty pracy nad sobą są mizerne.

Praca nad sobą jest to bardzo trudne i mało wygodne wyzwanie, bo i które wyzwania bywają wygodne? Praca nad samym sobą dotyczy wszystkich w drużynie harcerskiej – zarówno tych, którzy stoją na jej czele, jak i tych, którzy ją w mniejszym lub większym stopniu współtworzą.

Ów praca polega na stawianiu sobie wyższych celów, doskonaleniu się, pokonywaniu swoich słabości, nabywaniu nowych umiejętności, ćwiczeniu silnej woli, a także poznawaniu samego siebie – spoglądaniu na siebie z boku

Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie są drogowskazami w pracy nad sobą, do której każdy z nas jest zobowiązany poprzez fakt złożenia przyrzeczenia i noszenia krzyża harcerskiego.

A jakie jest Twoje zdanie Druhno/Druhu?


"Żyj tak aby z Tobą i Tobie było dobrze"

Offline

 

#2 2009-09-22 18:35:23

badzej

Skarbnik

Zarejestrowany: 2009-02-05
Punktów :   

Re: Praca nad sobą

Zell5 napisał:

"Życie wymaga ciągłej pracy i nakładu energii. Nie jest to praca skierowana na zewnątrz, lecz przede wszystkim praca nad sobą, nad obrazem samego siebie, nad charakterem, uczuciami i emocjami"

                                                                   

Wiktor Osiatyński



Wyróżniamy 3 zasady harcerskiego wychowania:

    * służba, czyli czynna, pozytywna postawa wobec świata i drugiego człowieka,
    * braterstwo, czyli przyjacielska i serdeczna postawa wobec innych,
    * praca nad sobą, czyli nieustanne kształtowanie i doskonalenie własnej osobowości.

Jako drużynowy mam obowiązek stosowania wszystkich tych trzech zasad w drużynie, ale również mam prawo do tego aby kłaść największy nacisk na tę zasadę, która jest potrzebna.
Nie można wypełniać służby na rzecz innych i wyrobić w sobie braterstwa, póki efekty pracy nad sobą są mizerne.

Praca nad sobą jest to bardzo trudne i mało wygodne wyzwanie, bo i które wyzwania bywają wygodne? Praca nad samym sobą dotyczy wszystkich w drużynie harcerskiej – zarówno tych, którzy stoją na jej czele, jak i tych, którzy ją w mniejszym lub większym stopniu współtworzą.

Ów praca polega na stawianiu sobie wyższych celów, doskonaleniu się, pokonywaniu swoich słabości, nabywaniu nowych umiejętności, ćwiczeniu silnej woli, a także poznawaniu samego siebie – spoglądaniu na siebie z boku

Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie są drogowskazami w pracy nad sobą, do której każdy z nas jest zobowiązany poprzez fakt złożenia przyrzeczenia i noszenia krzyża harcerskiego.

A jakie jest Twoje zdanie Druhno/Druhu?

z tego co sie orientuje to znaki słóżb sa dla wedrowników wiec nie wymagajmy za wiele od starszoharcerza:P
staram sie nad soba pracowac jednak nie zawsze daje rade, nie zebym sie jakos usprawiedliwial, po prostu argument do mojej "resocjalizacji" lekko nie trafiony^^ mam jednak pytanie do druha czy druh pracuje nad soba? Pytanie jest zbedne bo druh odpowie ze "tak" a zauwazyl druh pewna dziwna rzecz? Nigdy druh nie przyznaje sie do bledu, i prosze nie mowic ze nie , chociaz wiem ze i tak druh nie omieszka stwierdzic ze "sie przyznaje", wiec skoro druh od tylu lat nawet nie zaczol dzialac w zwiazku z tym problemem dlaczego wymaga od mnie abym ja przeszedl wielka przemiane w ciagu 6 miesiecy?


Harcerze! Nie wierze!!

http://img78.imageshack.us/img78/8252/moonrj8.png

Offline

 

#3 2009-09-22 19:33:03

SylwiaAnastazja

Zastępowa wędrowników

7463624
Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 2009-02-05
Punktów :   

Re: Praca nad sobą

Znaki służb robią już starsi harcerze !

Bynajmniej za czasów kiedy ja byłam starszą harcerką... miałam taką okazję, mimo iż jej nie wykorzystałam z różnych powodów.

Ostatnio edytowany przez SylwiaAnastazja (2009-09-22 22:14:08)


Służę Pomocą;]

Offline

 

#4 2009-09-22 20:14:29

Zell5

Ex - drużynowy

3599461
Zarejestrowany: 2009-02-01
Punktów :   

Re: Praca nad sobą

Niestety zgodnie z regulaminem znaki służb są przewidziane tylko dla wędrowników. W odpowiedzi druha Błażeja pragnę zaznaczyć iż owy wątek dotyczy ogólnie pracy nad sobą, nie jest skierowany po to aby oceniać postawę innych. Wymagam aby trzymać się wątku a nie z niego zbaczać aby nie psuć atmosfery:)

Wszak uczymy się na błędach popełniając je. Natomiast gdybyśmy się uparli, potrafilibyśmy wyciągnąć morał z każdego cytatu, historii, prawa a nawet aluzji:)


"Żyj tak aby z Tobą i Tobie było dobrze"

Offline

 

#5 2009-09-22 22:06:29

SylwiaAnastazja

Zastępowa wędrowników

7463624
Skąd: Włocławek
Zarejestrowany: 2009-02-05
Punktów :   

Re: Praca nad sobą

Harcerskie wychowanie jest bardzo ważne... i jako drużynowa przyznam, że nie jest łatwo wychowywać innych.
Ostatnio zapominamy o tym jak trudne zadania i wymagania stawiamy drużynowym... Ale czy w jakiś sposób staramy się im pomóc? Wielu z nas nie zdaję sobie sprawy z tego trudnego zadania.... celu... jakie wiszą nad głową drużynowym. Fakt jesteśmy zastępowymi, przybocznymi czy po prostu członkami danej drużyny i   oczekujemy od Niej bardzo wiele nie zwracając często uwagi czy my powinniśmy robić coś dla Niej...
Ale drużynowy jest jeden...a członków w drużynie o wiele więcej... a podobno "...w kupie siła..."
Więc dopóki mamy okazję rozwijać się... w drużynie harcerskiej wykorzystajmy to.
Bo jednocześnie możemy być wychowywani przez podwórko... rówieśników.. szkołę...itp
A moim zdaniem... najlepiej wychowują rodzice...oraz po części harcerstwo.
Bynajmniej tak było  w moim przypadku.

Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez SylwiaAnastazja (2009-09-22 22:12:32)


Służę Pomocą;]

Offline

 

#6 2009-09-22 22:24:24

Zell5

Ex - drużynowy

3599461
Zarejestrowany: 2009-02-01
Punktów :   

Re: Praca nad sobą

Taki jest porządek rzeczy:

*  Komenda Hufca i KSI dbają o pracę nad sobą i pracę nad innymi drużynowych i instruktorów
*  Drużynowy i przyboczni dbają o rozwój drużyny
*  Zastępowi dbają o rozwój zastępu
*  Członkowie drużyn dbają o swój rozwój przy współudziale swoich rodziców, przełożonych, nauczycieli itp

Jedną z cech metody harcerskiej jest wzajemność oddziaływań

"Kardynalną cechą metody harcerskiej jest oddziaływanie od wewnątrz."


Ewa Grodecka, "O metodzie harcerskiej i jej stosowaniu"


"Żyj tak aby z Tobą i Tobie było dobrze"

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl